Pogosta vprašanja glede poleta z balonom

Košara balona je visoka 120cm, zato mora potnik biti visok vsaj 130cm. Žal tega pravila ne smemo prekršiti, zato osebe pod 130cm ne morejo poleteti z nami. Tudi držanje v rokah je prepovedano, saj mora potnik v primeru tršega pristanka poskrbeti zase, se prijeti za ročaje – z otrokom v naročju to ni izvedljivo.
Glede na to, da je oseba visoka 130cm tudi po stasu že primerljiva odrasli osebi in zasede svoj prostor v košari, žal cenovno ne razlikujemo otrok / odrasla oseba.
Ponujamo pa popuste, če ste družina ali vas je več .. vse se da dogovoriti .. pišite nam ali kliknite Pomoč v živo desno spodaj 😉

Balonarstvo je šport. Lep in zanimiv. Na balonu ne potrebujete kravate in ne potrebujete zadnjega modela “Guči za po kuči” čevljev. Bodite športno oblečeni, kot da bi šli na sprehod. Če bi Vam, glede na letni čas, bilo v puloverju vroče, pridite na polet z balonom brez puloverja. Skratka oblačilo v katerem Vam ne bo vroče, ali ne prehladno .. kot na sprehodu.

Prav tako se tisti dan izognite modnim muham, kar se tiče čevljev. Obujte teniske, pohodne čevlje, seveda pozimi “skibuce”. Prav tako pozimi ne pozabite na rokavice in kape. 1 ura v košari je lahko dolga, če si na -5°
Še priporočilo: dolge hlače (predvsem poleti) ne bodo odveč. Balon lahko pristane v kakšni visoki travi, da ne bi koga koprive po nogah .. to nimamo zavarovano 😉

Polet z balonom izvajamo v vseh letnih časih. Pozimi zna biti mrzlo, predvsem, če je zasneženo. Ne letimo v ekstremno nizkih temperaturah (-20), je pa res, da se nekje do -10 ne ustrašimo.  Malo bolj se oblečemo. Na balonu nam ne piha, saj balon leti z vetrom. Edini veter, ki ga čutimo, je med dviganjem in spuščanjem, ko režemo različne smeri vetra.

Višina poleta z balonom je odvisna od trenutnih vremenskih pogojev, predvsem smeri vetra. Ponavadi se dvignemo okoli 500 metrov QFE (QFE – relativna višina, se pravi cca 740 metrov QNH – nadmorska višina). Seveda, če pogoji dopuščajo, se dvignemo tudi višje. Kot pogoj je mišljena smer vetra, saj nam vse smeri vetra v celjski kotlini ne ustrezajo.

Ko preletimo Celje in se spustimo v naravo, pa so najlepši poleti nekje okoli 50 metrov, kjer se lahko pogovarjamo z naključnimi sprehajalci pod nami, ali letimo čez domačijo, kjer lastnika okaramo, da mora pred zimo očistiti dimnik …

Balon je odvisen od vetra. Načeloma izberemo štart tako, da letimo nad Celjem, vendar to nikoli ne moremo zagotoviti. Meritve vetra pred poletom (helijev balonček) nam sicer pokažejo neko generalno smer, vendar pa se lahko pogoji med samim poletom spreminjajo. Tako v prostem poletu nikoli ne moremo reči kje bomo pristali.

Letimo z vetrom. Prav tako na smer vetra lahko vpliva konfiguracija terena (vzgorniki), lahko vpliva termika (zorane njive) in nenazadnje tudi avtocesta, ki poskrbi za svoje tokove vetra. Seveda govorimo o vetrovih pri tleh.

Fotoaparat ali kamera sta nepogrešljiv del opreme … Vaše. Polet z balonom je nekaj nepozabnega in prav je da ga dokumentirate. Svetujemo le, da so “aparature” obešene na pasu okoli vratu. Smo že imeli primer, ko je gospod iskal mobitel po koruznih poljih. No, dotični je pozabil, da mu je mobitel iz košare padel z višine 400 in nekaj metrov. Iskanja mobitela se ekipa ni udeležila 🙂